15 I 2023 r.
O godzinie 4:40, na lotnisku w Pyrzowicach rozpoczęła się nasza przygoda z projektem Erasmus+ „30 LAT EDuAKCJA, KORCZAKOWSKA INTEGRACJA”. Mimo wczesnej godziny, dziesięciu nauczycieli VI LO w Sosnowcu, w pełnej gotowości stawiło się punktualnie na odprawę. Kierunek Grecja – witaj przygodo! Na lotnisku w Atenach odebrała nas Pani Przewodnik, przedstawicielka naszego partnera projektu Knowledge Health & Education. Wspólnie wyruszyliśmy z Aten do Tolo, miejsca naszego pobytu. W czasie drogi dowiedzieliśmy się najważniejszych wiadomości związanych z naszym pobytem oraz podziwialiśmy z okien autokaru uroki greckiego krajobrazu. Po godzinnej podróży naszym oczom ukazał się widok Kanału Korynckiego, który nas zachwycił, a jego historia rozbudziła nasze zainteresowanie kulturą antycznej Grecji. Po zakwaterowaniu w urokliwym hoteliku Pitsakis udaliśmy się na pyszny obiad serwowany przez przemiłych właścicieli hotelu. Po południu wybraliśmy się na spacer po miasteczku, poznając jego zakątki. Przekaz dnia: Tolo jest piękne!
16 I 2023 r.
Drugiego dnia z dużą dozą niepewności, ale ogromną chęcią i zaciekawieniem, udaliśmy się na pierwszy dzień naszych zajęć. Przywitał nas sympatyczny Grek o czarującym uśmiechu i imieniu Alex. Alex Sigiannis. W ławkach natomiast zameldowała się dziesięcioosobowa grupa nauczycieli z VI Liceum Ogólnokształcącego im. Janusza Korczaka w Sosnowcu. Po krótkiej prezentacji padły pierwsze klapsy. Oczywiście w obiektywie Pani Małgorzaty Marszałek. Pierwsze koty za płoty i już spokojniejsi wysłuchaliśmy wykładu w języku angielskim, który przybliżył nam metodę CLIL (z ang. Content and Language Integrated Learning), zgodnie z ideą której będziemy uczyć się pracować z młodzieżą w naszym liceum. Ogromnym wsparciem okazała się obecność przedstawiciela Knowledge Health & Education, partnera naszego projektu, Pani Oksany Wioski, która rozwiewała nasze językowe wątpliwości. Następnie nasz grecki native speaker wprowadził nas w tajniki greckiego alfabetu oraz przećwiczył z nami wymowę zwrotów grzecznościowych. Po obiedzie podziwialiśmy piękne greckie wybrzeże, którym dotarliśmy do lokalnej plantacji cytrusów. Dzięki uprzejmości właściciela sadu mieliśmy okazję skosztować najpyszniejszej pomarańczy, którą własnoręcznie zerwaliśmy z drzewka pełnego owoców. Przekaz dnia: KAΛHMEΡA – słowo, którym w Grecji wita się każdy dzień.
17 I 2023 r.
Trzeciego dnia obudziło nas piękne słońce, które odprowadziło nas pod same drzwi szkoły. Z pozytywną energią i doskonałą grecką kawą, z lokalnej kawiarenki, ochoczo przyjęliśmy porcję olbrzymiej wiedzy. Wykładowca Aleksander przedstawił nam metodę LDL (Lernen Durch Lehren, z ang. Learning by Teaching), której założeniem jest nauka przez uczenie innych. Aby lepiej ze sobą współpracować przystąpiliśmy do testu Hipokratesa, który określił typy naszej osobowości. I wreszcie jest. Ona. Ta wyczekiwana przez nas od wczoraj PRACA PROJEKTOWA. Mamy na nią tydzień i oczywiście pracujemy w parach, w których zostaliśmy dobrani na podstawie uzupełniających się temperamentów. Ostatnia część szkolenia to język grecki z naciskiem na liczebniki i praktyczne zwroty. Grupo, dzwonek! Możemy wreszcie zamówić w języku greckim pyszną lokalną baklavę. Po obiedzie, wciąż ogrzewani słońcem, udaliśmy się pod opieką Pani Przewodnik Nikoli na spacer po ruinach Asini. Poznaliśmy historię tej pięknej okolicy. Dotarliśmy do groty upamiętniającej trudne losy wojennej i powojennej Grecji, odwiedziliśmy maleńki kościółek pod wezwaniem Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny. Przekaz dnia: z Asini wyruszyła flota grecka na wojnę trojańską.