W czwartek 10 listopada, w naszym liceum, oficjalnie została otwarta Zielona Pracownia „Pogoń za Ekomiastem”. Powstała ona dzięki współpracy pani Anny Nowak-Palki, pani Ewy Jędrusik oraz pani Moniki Świąteckiej.
Nazwa pracowni nawiązuje do dzielnicy Pogoń, w której znajduje się budynek naszej szkoły. Jednocześnie podkreśla ona chęć dążenia wielu z nas do stosowania prostych rozwiązań ekologicznych, które mogą mieć znaczący wpływ na dobrostan ekologiczny miejsc, w których przebywamy na co dzień. Aranżacja pracowni nawiązuje do projektów ekomiast przyszłości. W miastach tych parki oraz farmy warzywne pionowo uzupełniają betonową architekturę. Z tego powodu w pracowni wnęki wypełniono porostem – chrobotkiem reniferowym oraz powieszono „chrobotkowy” zegar. Salę wyposażono w osiem oświetlonych stanowisk mikroskopowych.
Zaplecze pracowni przekształcono w minilaboratorium biologiczne, w którym, przy wyspie laboratoryjnej, uczniowie mogą wykonywać doświadczenia i zakładać hodowle. Fototapeta brzozowego lasu pozytywnie wpływa na nastrój wszystkich jego użytkowników.
Uroczystość otwarcia Zielonej Pracowni rozpoczęła się powitaniem, przez panią dyrektor VI LO im. J. Korczaka – Marię Policht, zaproszonych gości: pana Mateusza Bochenka – Posła na Sejm Rzeczpospolitej Polskiej, pani Katarzyny Wanic – Naczelnika Wydziału Edukacji Urzędu Miejskiego w Sosnowcu, pana Mariusza Szeremety – Wizytatora Kuratorium Oświaty w Katowicach, pani Katarzyny Klich – Przewodniczącej Rady Rodziców VI LO im. J. Korczaka oraz przecięciem zielonej wstęgi.
W trakcie uroczystości goście, pracownicy oraz przedstawiciele uczniów VI LO mogli wysłuchać treści, skierowanego do korczakowskiej społeczności, listu pani Poseł do Parlamentu Europejskiego Jadwigi Wiśniewskiej. Pani dr Michalina Kasprzyk-Kuźniak, w trakcie wykładu, przybliżyła zebranym zasady funkcjonowania zrównoważonych miast. Uczniowie klasy 3c, w żartobliwy sposób, przedstawili możliwości wykorzystania pomocy dydaktycznych w Zielonej Pracowni. Uczestnicy uroczystości mieli możliwość, między innymi, obejrzeć otoczenie przez okulary fasetkowe (okiem mrówki), przefiltrować wodę z kałuży, uruchomić hydrokar – samochód na wodę oraz obejrzeć obiekty biologiczne w powiększeniu lup i mikroskopów. Na zakończenie do Zielonej Pracowni wjechał pyszny „zielony” tort, po skosztowaniu którego zaproszono gości na „zielony” poczęstunek.