Depresja to choroba, której nie powinniśmy się wstydzić. Jest jak cukrzyca, nadciśnienie tętnicze czy niedoczynność tarczycy. Depresja nie oznacza naszej słabości. Jest to wadliwe funkcjonowanie neuroprzekaźników w mózgu. Zachorować na nią może osoba w każdym wieku, niezależnie od płci czy zawodu, jaki wykonuje.
Objawy depresji:
- niska samoocena,
- obniżenie nastroju,
- brak energii,
- brak zainteresowania czynnościami zwykle sprawiającymi radość,
- zmniejszony bądź zwiększony apetyt.
Można zwariować i zwrócić się o pomoc!
Często skupiamy się na tym, co na zewnątrz, zapominając, jak ważne jest to, co mamy w środku. Osoby z depresją żyją wśród nas – spotykamy je na ulicy, w pracy, w szkole, w naszych domach. A przecież każdy z nas może zwariować.
Pytanie brzmi – jak zwrócić się o pomoc?
W Światowy Dzień Walki z Depresją chcemy porozmawiać o tym, co czujemy w środku. W tym celu wysyłamy paczki z formularzem zwrotów o pomoc. W nim znajdziesz wskazówki, co zrobić.
Dlaczego warto nadać paczkę ze zwrotem o pomoc?
Mówienie o swoich problemach psychicznych ma znaczenie w wychodzeniu z depresji. Jeśli otworzymy się przed innymi, opowiemy o swoim samopoczuciu, możemy poczuć bezpieczeństwo i przynależność. Otwartość na tematy związane z problemami psychicznymi ma też wpływ na innych. Im więcej rozmawiamy o zdrowiu psychicznym, tym bardziej przestaje ono być tematem tabu. Jeśli będą do nas docierać informacje, że osoby borykające się z takimi problemami są wśród nas, to po pewnym czasie nauczymy się, że zaburzenia psychiczne to nic dziwnego.
Paczka pierwsza: rodzina i przyjaciele – pomocne zwroty:
- W ostatnim czasie nie czuje się najlepiej.
- Mówię Ci o tym, bo jesteś dla mnie ważny i chcę żebyś wiedział, co się u mnie dzieje.
- W moim życiu wydarzyło się coś, co bardzo wpłynęło na moje samopoczucie.
- Chcę się czuć zrozumiany.
Paczka druga: dalecy znajomi – pomocne zwroty:
- Boję się powiedzieć moim rodzicom, bo nie chcę, żeby się martwili, ale ciągle czuje się źle, chce mi się płakać i już nie wiem, co z tym zrobić.
- Wspominałeś kiedyś, że chodzisz do terapeuty, czy możesz mi coś więcej o tym powiedzieć? W ostatnim czasie czuję się źle, ale nie wiem, od czego zacząć, kogo wybrać, czy to w ogóle dla mnie.
- Obserwuję, że moje obniżone samopoczucie bardzo wpływa na moją pracę na lekcjach i bardzo mnie to martwi.
Paczka trzecia: specjaliści – pomocne zwroty:
- Nigdy nie byłem u psychiatry czy psychologa – nie wiem zupełnie, od czego zacząć.
- Wiem, że się źle czuję i nie umiem sobie z tym poradzić, ale nie umiem też tego dokładnie opisać i potrzebuję pomocy.
- Warto opisać objawy np. „od miesiąca nie mam apetytu” albo „nie mogę spać”, „nie mam ochoty kontaktować się z moimi bliskimi”, „nie mam ochoty wchodzić w interakcje”, „rzeczy, które do tej pory mnie cieszyły, już mnie nie cieszą”, „jestem ciągle smutna”, „mam mało energii”, „mam mało motywacji do życia”.
- Możesz opisać swoją sytuację, np.: „nic się w moim życiu nie zmieniło, ale od dwóch tygodni/od miesiąca jestem bardzo smutna”.
Teraz już wiesz, jak wysłać swoją paczkę ze zwrotem o pomoc!