VI Liceum Ogólnokształcące im. Janusza Korczaka w Sosnowcu
Nasza Szkoła powstała w 1991 roku, na bazie istniejącego w Sosnowcu przy ulicy Czeladzkiej 58, Studium Nauczycielskiego. Dyrektorem VI Liceum została mgr Maria Drąg, a wicedyrektorem mgr Anna Dziewior.
Dnia 6 czerwca 1998 roku ”Szóstce” nadano imię Janusza Korczaka. Pomysł wyboru takiego imienia narodził się jeszcze w latach osiemdziesiątych, podczas funkcjonowania Studium. Działania z tym związane sprawiły, że kiedy społeczność licealna zastanawiała się nad wyborem patrona, zwyciężyła kandydatura Janusza Korczaka. O wyborze zadecydowała również idea upowszechniania miłości i szacunku do dzieci. Uważamy, że należało oddać hołd człowiekowi, który poświęcił dla innych całe swoje życie i nie zawahał się oddać je, by pomóc tym, którzy bezgranicznie mu ufali.
We wrześniu 2000 roku z połączenia VI Liceum i Szkoły Podstawową nr 45 powstał Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Sosnowcu. Dyrektorem ZSO nr 2 został mgr Marek Wiewiórowski, a zastępcą dyrektora do spraw VI LO mgr Anna Dziewior.
Ważnym wydarzeniem w życiu VI LO było przekazanie szkole sztandaru 8 grudnia 2006 roku, ufundowanego przez Radę Rodziców.
Szkoła należy do Polskiego Stowarzyszenia im. Janusza Korczaka. Współpracuje z Towarzystwem Przyjaciół Dzieci, sosnowieckim Hospicjum św. Tomasza oraz dąbrowskim Stowarzyszeniem „Civitas”. Posiadamy tytuł Szkoły z Klasą i Certyfikat Śląskiej Sieci Szkół Promujących Zdrowie.
Nasza młodzież chętnie angażuje się w pracę z młodszymi kolegami. Przygotowanie przedstawień dla szkół podstawowych i przedszkoli stało się tradycją placówki. Systematycznie organizowane są zbiórki zabawek i odzieży dla domów dziecka i rodzin potrzebujących pomocy. Uczniowie naszej szkoły odwiedzają wychowanków placówek opiekuńczo – wychowawczych i świetlic socjoterapeutycznych, bawiąc się z dziećmi podczas okolicznościowych imprez.
Tradycję szkoły tworzą również takie wydarzenia, jak m.in. rajd szkolny i uroczyste ślubowanie klas pierwszych, wspólna wigilia, studniówka, Dzień Patrona, Dzień Otwartych Drzwi, szkolne regaty, wycieczki organizowane dla najlepszych uczniów oraz kończący rok szkolny bal VI LO. Od lat prowadzimy Złotą Księgę Absolwenta i wręczamy najlepszym Złotą Odznakę Ucznia.
Liceum współpracuje z Uniwersytetem Śląskim m.in. realizując w latach 2009-2012 projekt ,,Partnerzy w nauce” oraz Wyższą Szkołą Humanitas w Sosnowcu, która jest organizatorem warsztatów dziennikarskich dla młodych talentów. Od wielu lat szkoła współpracuje także z Muzeum Miejskim w Sosnowcu, organizując konkursy dla uczniów szkół ponadpodstawowych oraz z Teatrem Zagłębia i Teatrem im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach. Głos naszych uczniów rozbrzmiewa w audycji „Czas na Nas”, którą nadaje Radio Katowice.
Ważną rolę w działalności szkoły odgrywają projekty i wymiana międzynarodowa. W roku szkolnym 2006/2007 nasi uczniowie uczestniczyli w wymianie polsko – francuskiej, w ramach współpracy z liceum Les Grippeaux w Parthenay oraz Lycee Aristide Berges z Seyssinet Parrisset k. Grenoble. Zwycięsko zakończył się udział naszej delegacji w II Festiwalu Młodych Kinomanów w Les Mureaux (kwiecień 2006). Młodzież realizowała także projekt ,,Wielcy Polacy, wielcy Słoweńcy”, współpracując ze słoweńskim Gimnazjum w Jesenicach. Natomiast z młodzieżą słoweńską z Litiji realizowaliśmy projekt językowy. Uczniowie naszej szkoły brali udział w Europejskim Forum Licealistów w Idar- Oberstain w Niemczech, Międzynarodowym Festiwalu Filmowym we Włoszech i Światowym Młodzieżowym Forum dotyczącym zdrowia w Indiach. W 2008 realizowany był wspólnie z Urzędem Miasta projekt pod nazwą „EUROKADR – KRĘCI MNIE TO”, w ramach którego gościliśmy w naszym mieście przedstawicieli ośmiu szkól z miast partnerskich Sosnowca.
W roku szkolnym 2009/ 2010 został nawiązany kontakt z Izraelską Rabin High School z Eliatu w ramach projektu „Zachować pamięć. Historia i kultura dwóch narodów”.
Możemy pochwalić się także wieloma sukcesami sportowymi. W 2007 roku zdobyliśmy tytuł Mistrza Śląska w koszykówce chłopców. Nasi uczniowie stają na podium w wielu dyscyplinach sportowych. Krzysztof Brzozowski, nasz kulomiot, zdobył złoty medal igrzysk olimpijskich młodzieży 2010r., Bartosz Mazur jest złotym i brązowym medalistą Szabli Mężczyzn, Dagmara Stala, rzucając młotem, zdobyła srebro na Mistrzostwach Polski Juniorów. Corocznie jesteśmy także w czołówce klasyfikacji na najbardziej usportowioną szkołę w mieście. Osiągamy też sukcesy w Wojewódzkim Współzawodnictwie Sportowym Szkół Ponadgimnazjalnych o Puchar Śląskiego Kuratora Oświaty.
Wśród naszych absolwentów są ludzie kochający swoją pracę: nauczyciele, lekarze, dziennikarze, aktorzy, operatorzy filmowi, reżyserzy. W ciągu 25 lat nasza szkoła stała się placówką z tradycjami i osiągnięciami.
Od 1 września 2018 r. do VI Liceum Ogólnokształcącego włączono Gimnazjum nr 13, a samo liceum przeniosło się do nowej siedziby przy ul. Zamenhofa 15.
Zapraszamy do zapoznania się z dokumentem poniżej.