Regulamin udzielania pomocy materialnej uczniom
REGULAMIN UDZIELANIA POMOCY MATERIALNEJ O CHARAKTERZE SOCJALNYM DLA UCZNIÓW ZAMIESZKAŁYCH NA TERENIE MIASTA SOSNOWCA
Podstawa prawna :
– Ustawa z dnia 7 września 1991r. o systemie oświaty ( Dz. U. z 1996r. nr 67 , poz. 329 z późn. zm.)
– Ustawa z dnia 12 marca 2004r. o pomocy społecznej ( Dz. U. z 2004r. nr 64 poz. 593)
– Ustawa z dnia 28 listopada 2003r. o świadczeniach rodzinnych ( Dz. U. z 2003r. nr 228 poz. 2255)
POSTANOWIENIA OGÓLNE
§ 1
1.Regulamin określa zasady i tryb udzielania pomocy materialnej o charakterze socjalnym dla uczniów zamieszkałych na terenie miasta Sosnowca.
2.Ilekroć w Regulaminie mowa o:
1/ szkole-należy rozumieć przez to szkołę publiczną i niepubliczną, kolegium, ośrodek, o których mowa w art.90b ust.3 i 4 ustawy o systemie oświaty;
2/ uczniu- należy rozumieć przez to ucznia, słuchacza, wychowanka, o których mowa w art. 90b ust. 3 i 4 ustawy o systemie oświaty;
Zasady i warunki przyznawania stypendium
§ 2
1. Stypendium szkolne może być przyznane uczniowi, w rodzinie którego miesięczna wysokość dochodu na osobę nie przekracza kwoty , o której mowa w art. 8 ust.1 pkt.2 ustawy z dnia 12 marca 2004r. o pomocy społecznej ( Dz.U.Nr 64, poz 593 z późniejszymi zmianami) , a w szczególności gdy w rodzinie tej występuje: bezrobocie, niepełnosprawności, ciężka lub długotrwała choroba, wielodzietność, alkoholizm, narkomania, brak umiejętności wypełniania funkcji opiekuńczo-wychowawczych oraz gdy rodzina ucznia jest niepełna.
Zasady udzielania i wypłacania stypendium i zasiłku szkolnego
§ 3
1. Warunkiem ubiegania się o stypendium szkolne jest złożenie stosownego wniosku w Kancelarii Urzędu Miejskiego do dnia 15 września, a w przypadku słuchaczy kolegiów języków obcych i kolegiów pracowników służb społecznych – do dnia 15 października danego roku szkolnego.
2. Stypendia i zasiłki szkolne mogą być również przyznawane z urzędu.
3. Stypendium szkolne udzielone :
a/ w formie, o której mowa w § 4 ust.1 regulaminu realizowane jest miesięcznie na podstawie faktur i/lub rachunków imiennych.
b/ w formie, o której mowa w § 4 ust.2 regulaminu realizowane jest jednorazowo na podstawie faktur i/lub rachunków imiennych.
c/ w formie, o której mowa w § 4 ust.3 regulaminu realizowane jest miesięcznie na podstawie faktur i/lub rachunków imiennych.
4. W przypadku zaznaczenia więcej niż jednej formy stypendium może być ono realizowane w okresach innych niż miesięcznie lub jednorazowo.
5. Realizacja stypendium szkolnego nastąpi na zasadzie refundacji poniesionych kosztów na podstawie dowodów zakupu tj. faktury, rachunku imiennego , wystawionych na: rodzica/opiekuna prawnego, pełnoletniego ucznia, Szkołę. W przypadku, gdy uczeń korzysta z oferty zajęć dodatkowych podmiotu nieuprawnionego do wystawiania faktur/ rachunków imiennych refundacja kosztów nastąpi na podstawie dowodu wniesienia opłaty za uczestnictwo w zajęciach.
6. Warunkiem ubiegania się o zasiłek szkolny jest złożenie wniosku w Kancelarii Urzędu Miejskiego.
7. Wniosek o zasiłek szkolny powinien zawierać szczegółowe uzasadnienie faktyczne, potwierdzone odpowiednimi dokumentami ( np: karta informacyjna ze szpitala, protokół ze zdarzenia z policji lub straży pożarnej, akt zgon, notatka służbowa Inspektora BHP)
8. Zasiłek szkolny może być przyznany uczniowi znajdującemu się przejściowo w trudnej sytuacji materialnej z powodu zdarzenia losowego , w tym w szczególności z powodu:
1) śmierci, ciężkiego wypadku lub nagłej choroby jednego lub obojga rodziców;
2) utraty lub zniszczenia lokalu mieszkalnego rodziny ucznia;
3) innych zdarzeń losowych;
4) ciężkiego wypadku lub nagłej choroby ucznia;
9. Zasiłek szkolny przyznawany jest w formie jednorazowego świadczenia pieniężnego w wysokości określonej decyzją administracyjna Prezydenta Miasta.
10. Zasiłek szkolny wypłacany jest po dostarczeniu numeru konta lub numeru dowodu osobistego przez Wnioskodawcę do dnia wyznaczonego w decyzji.
Formy Stypendium
§ 4
1. Stypendium szkolne może być udzielone w formie:
1) całkowitego lub częściowego zwrotu kosztów udziału w zajęciach edukacyjnych , w tym wyrównawczych , prowadzonych jako zajęcia spoza planu nauczania a także udział w zajęciach edukacyjnych odbywających się poza szkołą , w szczególności kosztów nauki języków obcych, zajęć sportowych, artystycznych, wycieczek szkolnych w tym tzw. „ zielonych szkół”, wyjść do kina i teatru organizowanych przez szkołę.
2) zakupu podręczników szkolnych i pomocy edukacyjnych , w tym w szczególności zeszytów, przyborów szkolnych, tornistra, plecaka, atlasów, encyklopedii, słowników, instrumentów muzycznych, abonamentu internetowego, stroju na zajęcia wychowania fizycznego zgodnego z wymaganiami szkoły oraz innych pomocy edukacyjnych w tym do praktycznej nauki zawodu uznanych przez dyrektora za niezbędne w trakcie edukacji ucznia.
3) dojazdu do i ze szkoły środkami komunikacji zbiorowej uczniom szkół ponadgimnazjalnych oraz słuchaczom kolegiów związanych z pobieraniem nauki poza Sosnowcem.
Zasady ustalania wysokości stypendium szkolnego
§ 5
1. Uczniowi, w rodzinie którego dochód na osobę nie przekracza 30% kwoty, o której mowa w art. 8 ust.1 pkt 2 ustawy z dnia 12 marca o pomocy społecznej (Dz. U. Nr 64 poz. 593 z 2004r. z późniejszymi zmianami) przyznawane jest stypendium szkolne w wysokości miesięcznej 170% kwoty, o której mowa w art. 6 ust.2 pkt 2 ustawy z dnia 28 listopada 2003r. o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. nr 228, poz. 2255 z późniejszymi zmianami),
2. Uczniowi, w rodzinie którego dochód na osobę przekracza 30% oraz nie przekracza 60% kwoty, o której mowa w art. 8 ust.1 pkt 2 ustawy z dnia 12 marca o pomocy społecznej (Dz. U. Nr 64 poz. 593 z 2004r. z późniejszymi zmianami) przyznawane jest stypendium szkolne w wysokości miesięcznej 150% kwoty, o której mowa w art. 6 ust.2 pkt 2 ustawy z dnia 28 listopada 2003r. o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. nr 228, poz. 2255 z późniejszymi zmianami)
3. Uczniowi, w rodzinie, którego dochód na osobę przekracza 60% oraz nie przekracza 100% kwoty, o której mowa w art. 8 ust.1 pkt 2 ustawy z dnia 12 marca o pomocy społecznej (Dz. U. Nr 64 poz. 593 z 2004r. z późniejszymi zmianami) przyznawane jest stypendium szkolne w wysokości miesięcznej 130% kwoty, o której mowa w art. 6 ust.2 pkt 2 ustawy z dnia 28 listopada 2003r. o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. nr 228, poz. 2255 z późniejszymi zmianami)
4. Wysokość stypendium szkolnego, o którym mowa w ust.1,2,3 może być zwiększona o kwotę do 5 % w szczególności gdy uczeń pochodzi z rodziny, w której występuje bezrobocie, niepełnosprawność, ciężka lub długotrwała choroba, wielodzietność, alkoholizm, narkomania, brak umiejętności wypełniania funkcji opiekuńczo-wychowawczych, a także gdy uczeń pochodzi z rodziny niepełnej.
5. Wysokość stypendium szkolnego przyznanego decyzją Prezydenta Miasta Sosnowca podlega zaokrągleniu do pełnych złotych tak, że końcówkę kwoty wynoszącą mniej niż 50 groszy pomija się, natomiast końcówkę kwoty wynoszącą 50 i więcej groszy podwyższa się do pełnych złotych.
Postanowienia końcowe
§ 6
W sprawach nie objętych niniejszym regulaminem, stosuje się przepisy ustawy z dnia 7 września 1991r. o systemie oświaty (Dz. U. Nr 256, poz. 2575 z późniejszymi zmianami)
§ 7
Postanowienia niniejszego regulaminu z zastrzeżeniem postanowień § 3 Uchwały Nr 906/LI/06 Rady Miejskiej w Sosnowcu z dnia 27 kwietnia 2006 roku obowiązują od 1 września 2006 roku.