Wizyta kombatantów Światowego Żwiązku Żołnierzy Armii Krajowej PDF Drukuj Email
środa, 30 listopada 2016 09:07

28.11.2016 r. w murach naszej szkoły gościliśmy Kombatantów Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręgu Śląskiego kpt. Mieczysława Piszczka ps. ,,Oset" - opiekuna naszego Klubu Historycznego, kpt. Mieczysława Gronka ps. "Kowboj" oraz członków zwyczajnych bez uprawnień kombatanckich Stanisława Lisa oraz Jana Musiała. W kameralnej atmosferze, przy kubku ciepłej herbaty(bo za oknem dała znać o sobie zima) popłynęły opowieści o latach okupacji, o młodości, marzeniach , honorze.Mimo 92 przeżytych wiosen kombatanci cechują się krzepkością i dobrym poczuciem humoru. Z dokładnością wspominali swoje dokonania podczas II wojny światowej, zachowując się przy tym bardzo skromnie.Twierdzili, bowiem że nie są żadnymi bohaterami, a ich walka z okupantem była czymś naturalnym.  ,,... W końcu nie jesteśmy pępkiem świata..." powiedział w pewnym momencie kpt. Mieczysław Gronek. Mamy nadzieję, ze takich spotkań będzie jak najwięcej, ponieważ żadna książka nie potrafi tak zaciekawić i przekazać informacji jak robią to ludzie, którzy te ciężkie czasy przeżyli. Spotkanie zorganizował Klub Historyczny im. Armii Krajowej, pod przewodnictwem mgr Jarosława Sobaszka i mgr Grzegorza Szewczyka.

Bartosz Jakubczak