Towarzystwo Młodych Naukowców zaprasza na wykład prof. dr hab. Dariusza Rozmusa PDF Drukuj Email
czwartek, 18 stycznia 2018 10:02

23 stycznia b.r. w ramach Towarzystwa Młodych Naukowców w LO im. Janusza Korczaka gościć będzie prof. dr hab. Dariusz Rozmus, który przedstawi wyniki badań archeologicznych z obszaru Zagłębia Dąbrowskiego odnoszące się do wczesnośredniowiecznego górnictwa i hutnictwa. Celem prelekcji będzie przedstawienie wielkiej roli gospodarczej jaką odgrywał nasz region już w okresie państwa wczesnopiastowskiego.

Prof. dr hab. Dariusz Rozmus jest wykładowcą Wyższej Szkoły Humanitas w Sosnowcu, kustoszem działu archeologii w Muzeum Miejskim „Sztygarka” w Dąbrowie Górniczej oraz członkiem stałym Komisji Historii Żydów Polskich w Polskiej Akademii Umiejętności w Krakowie. Jest autorem licznych publikacji naukowych z dziedziny archeologii. Wybitnym osiągnięciem tego badacza było znalezienie tzw. „Skarbu hutnika” w Dąbrowie Górniczej – Łośniu. Odkryty został podczas prac wykopaliskowych osady wczesnośredniowiecznej w 2006 r. Był to skarb złożony z 1000 srebrnych monet oraz placków srebra o wadze 1,7 kg, które znajdowały się w naczyniu glinianym. Brał udział w licznych konferencjach naukowych m.in. w Szwecji, Czechach, Słowacji, Serbii i Bułgarii. Jego drugą ścieżką badawczą są prace inwentaryzacyjne cmentarzy żydowskich z pogranicza śląsko – małopolskiego, które w pewnym sensie też opierają się na badaniach archeologicznych.

Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych na wykład Pana Profesora, który odbędzie się w sali 45 w godzinach 13.00 – 15.00.

Wybrane publikacje książkowe prof. dr hab. Dariusza Rozmusa:

1. D. Rozmus, Nocny Łowca i inni. Sceny łowieckie na monetach ze Skarbu hutnika, Dąbrowa Górnicza –Kraków 2012
  2. D. Rozmus, Wczesnośredniowieczne zagłębie hutnictwa srebra i ołowiu na obszarach obecnego pogranicza Śląska i Małopolski. ( 2 połowa XI – XII /XIII w.), Kraków 2014.
  3. D. Rozmus, Cmentarze żydowskie ziemi olkuskiej, Kraków 1999.
  4. D. Rozmus, Nowy cmentarz żydowski w Olkuszu, Księgarnia Akademicka - Kraków 2003.
  5. D. Rozmus, Cmentarze żydowskie w Dąbrowie Górniczej i Sławkowie, pod red. D. Rozmusa, L. Hońdo, Kraków 2004.
  6. D. Rozmus, De arte judeorum sepulcrali. Motywy artystyczne w żydowskiej sztuce sepulkralnej, Kraków 2005.
  7. Z dziejów Żydów w Zagłębiu pod red. D. Rozmusa, S. Witkowskiego, Sosnowiec 2006.