Towarzystwo Młodych Naukowców - Czym jest czas ? PDF Drukuj Email
wtorek, 03 grudnia 2013 09:49

Ostatnie spotkanie Towarzystwa Młodych Naukowców upłynęło nam na filozoficznej refleksji nad pojęciem „czasu”. Osobą, która wzięła na siebie ciężar wprowadzenia i rozjaśnienia nam tej – jak się szybko okazało – niesamowicie ważnej i skomplikowanej zarazem materii był profesor Marcin Poręba, na co dzień reprezentujący Uniwersytet Warszawski. Prowadzący wykład swe dociekania rozpoczął od słynnych słów św. Augustyna: „Czymże […] jest czas? Jeśli nikt mnie o to nie pyta, wiem. Jeśli pytającemu usiłuję wytłumaczyć, nie wiem”, ukazując, iż każdy z nas zdroworozsądkowo pojmuje naturę czasu, lecz podanie jego definicji nastręcza już nie lada problemów. Profesor, jako punkt wyjścia swojego wywodu, przyjął najprostszą, wręcz oczywistą jego definicję, uznając, iż „czas jest tym, co mierzą zegary”. Następnie przeszedł do unaocznienia nam związku zachodzącego między dziedziną filozofii a poszczególnymi naukami szczegółowymi, gdy idzie o wyżej wymienioną problematykę. W ten sposób dowiedzieliśmy się m.in. o nowożytnych i współczesnych koncepcjach czasu w rozumieniu Newtona i Einsteina.

Spotkanie zakończyło się sukcesem, o czym świadczy duża grupa uczniów z VI LO im. J. Korczaka, IV LO im. S. Staszica oraz po raz pierwszy z II LO im. E. Plater, która po wysłuchaniu skupieniu  wykładu profesora Poręby,  następnie zasypała go licznymi pytaniami.

Grzegorz Szewczyk