TMN - Śląsko-zagłębiowskie konfrontacje historyczne w XIX i XX wieku PDF Drukuj Email
środa, 17 grudnia 2014 13:13

Zapraszamy na kolejne spotkanie TMN, które odbędzie się 13.01.2015r. o godz.15.30 w budynku VI LO im.J.Korczaka. Zapraszamy na wykład Pani prof zw. dr.hab Maria Wanatowicz temat: Śląsko-zagłębiowskie konfrontacje historyczne w XIX i XX wieku(wybrane zagadnienia).

Maria Wanda Wanatowicz – polski historyk profesor zw. dr hab., wykładowca w Uniwersytecie Śląskim kierownik Zakładu Historii Polski 1918 - 1945, członkini Instytutu Historii PAN. Zainteresowania badawcze koncentruje na historii Śląska XIX i XX wieku, prezentowanej w kontekście ogólnopolskim, porównawczym. Dotyczą one różnorodnych zagadnień, jak: ubezpieczenia społeczne, ruchy migracyjne i ich konsekwencje, środowisko inteligencji na Śląsku, stosunek społeczeństwa innych ziem polskich do Śląska i jego mieszkańców w XIX i XX wieku, stosunki narodowościowe na pograniczu śląskim i świadomość narodowa jego mieszkańców w XIX i XX wieku, miejsce Śląska w dziejach nowożytnego narodu polskiego. Opublikowała z tego zakresu 6 monografii autorskich, ponad 100 artykułów, pod jej redakcją ukazało się kilkadziesiąt prac zbiorowych.