Spotkanie z Chinką i pismem chińskim PDF Drukuj Email
poniedziałek, 27 listopada 2017 12:16

W środę 22 listopada razem z moją klasą I B mieliśmy  kolejne zajęcia w bloku  Języki  świata, w ramach których przychodzą do nas studenci  oraz doktoranci z zaprzyjaźnionego Uniwersytetu Śląskiego, aby opowiedzieć o kulturze swojego kraju. Poznaliśmy już zróżnicowanie językowe Ukrainy, Włoszka  tłumaczyła znaczenie gestów i mowy ciała ( czy wiecie, że można we Włoszech zapytać o restaurację, a także poprosić o kawę nie wypowiadając nawet słowa?).

Tym razem  odwiedziła nas Chinka, przemiła Zhao Weiting z Pekinu, aby przybliżyć  nam  historię pisma chińskiego oraz opowiedzieć o zasadach tworzenia chińskich piktogramów.
Kiedy myślimy o chińskim alfabecie, w głowie jawi nam się obraz czegoś bardziej podobnego do abstrakcyjnego obrazu niż zwykłych liter. Przeciętny Europejczyk na widok takiego słowa: 森林 będzie zdezorientowany, jednak nie ma w nim nic strasznego. Pięć takich samych symboli w tym konkretnym ułożeniu oznacza las, natomiast pojedynczy  to drzewo. Pismo chińskie pochodzi od pisma piktogramowego. Na przestrzeni lat alfabet przeszedł szereg modyfikacji oraz zmian w kierunku upraszczania. Niektóre słowa  obecnie nie są w ogóle  podobne do swojej pierwotnej formy, ale mimo wszystko dowodzi to, że nie taki ‘diabeł straszny, jak go malują’.

Weiting opowiedziała nam również jak uczą się dzieci w jej kraju. Poznaliśmy zwroty  używane na co dzień jak ‘ dzień dobry’ czy’ dziękuję’. Z chęcią odpowiadała na pytania, a ze względu na jej znajomość języka polskiego, którego uczyła się prawie osiem lat (powiedziała, że język polski, jest dla Chińczyka bardzo trudny), atmosfera zajęć mimo egzotycznie wyglądającego gościa, była prawie ‘domowa’.

Poznawanie nowych kultur, jest jak próbowanie nowych dań, niektóre ci nie zasmakują, inne polubisz na całe życie i znajdą się takie, których boisz się spróbować, bo dziwnie wyglądają lub ktoś ci powiedział, że są niesmaczne, ale zawsze warto przekonać się samemu, bo każdy z nas odczuwa smaki i świat trochę inaczej. I temu służą właśnie środowe zajęcia w ramach Języków świata w klasie lingwistycznej. Czekamy już na następne….

Wiktoria Jędrzejewska, klasa I B

Zapraszamy do naszej galerii: Spotkanie z Chinką i pismem chińskim