Spotkanie matematyczne z finalistą FameLab - TMN PDF Drukuj Email
czwartek, 13 czerwca 2013 18:52

Uwaga uczestnicy spotkań Towarzystwa Młodych Naukowców, we wtorek 18 czerwca w budynku IV LO im. Staszica o godzinie 15:30 odbędzie się spotkanie matematyczne z finalistą tegorocznego FameLab, doktorantem Uniwersytetu Jagielońskiego Adamem Gagolem.

FameLab to światowy format – od swoich narodzin podczas Cheltenham Science Festival w 2004 roku stał się jednym z najważniejszych światowych konkursów z zakresu komunikacji naukowej. Partnerstwo z British Council ustanowione w 2007 roku sprawiło, że FameLab zyskał kontekst globalny i na przestrzeni lat zaczął być organizowany w ponad 20 krajach na całym świecie, zyskując ogromne uznanie.

Adam Gągol – sosnowiczanin. Robi doktorat z informatyki na Wydziale Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz z matematyki na Wydziale Matematyki, Fizyki i Informatyki UMCS, w Lublinie. Specjalizuje się w rozwiązywaniu problemów na czas. Poprzeczkę ustawia wysoko. Problem, nad którym armia komputerów biedziłaby się kilka miliardów lat, opracowywane przez niego algorytmy aproksymacyjne rozwiążą szybko bez trudu. Przed komputerem siada rzadko, bo go rozprasza. Najlepiej pracuje mu się, gdy pisze markerem po tablicy. Kilka razy w tygodniu spotyka się z innymi matematykami, którzy też myślą przed tablicą. Każdy przed własną, w innym pokoju Katedry Algorytmiki UJ. Algorytmy całkowicie go pochłonęły, rzucił dla nich psychologię, którą w wolnym czasie studiował. Interesują go niebanalne pytania. Chociażby to: czy istnieją jakieś matematyczne różnice między tworzeniem muzyki, a jej odtwarzaniem? Sprawdza się także w podróżach, zwłaszcza tych „za jeden uśmiech”. Autostopem dotarł na Kaukaz i na Saharę.

Zapraszamy do rejestracji na kolejny wykład

Poprawiony: czwartek, 13 czerwca 2013 19:03