„Przygoda z tłumaczeniem ..” w Instytucie Filologii Romańskiej i Translatoryki PDF Drukuj Email
wtorek, 05 kwietnia 2016 19:35

„Przygoda z tłumaczeniem ..” w Instytucie Filologii Romańskiej i Translatoryki

31 marca 2016r. grupa uczniów-frankofonów z  naszej szkoły, kolejny już raz ,miała okazje uczestniczyć w  uroczystościach obchodów Święta Frankofonii na Uniwersytecie Śląskim w Instytucie Filologii Romańskiej i Translatoryki. Patronatem objął imprezę sam Rektor Uniwersytetu Śląskiego prof. zw. dr. hab. Wiesław Banyś. Wydarzenie w tym roku odbywało się pod hasłem „Przygoda z tłumaczeniem w krajach częściowo frankofońskich”. Na podkreślenie zasługuje fakt, iż byliśmy jedyną sosnowiecką szkołą zaproszoną do udziału w uniwersyteckiej imprezie.

Po dotarciu na miejsce i zaznajomieniu się z planem dnia; przystąpiliśmy do konkursu tłumaczeniowego. Następnie zwiedziliśmy wystawę o Spirou - bohaterze komiksu belgijskiego oraz słuchaliśmy prezentacji przedstawicieli francuskich firm o perspektywach kariery zawodowej dla osób wielojęzycznych. Mieliśmy również przyjemność spotkać się z Rektorem Uniwersytetu. Pod koniec uczestniczyliśmy w wykładzie - w naszym przypadku w języku francuskim. Był on prowadzony przez dwie osoby – Belga Sébastien Bauvet oraz Francuza Jérémie Sallustio, którzy na przemian przedstawiali nam uroki swoich rodzimych państw prowadzac zabawną batalię na argumenty. Równolegle z naszym odbywały się wykłady w jezykach: angielskim, włoskim oraz hiszpanskim. Pod koniec uroczystosci zostały wręczone nagrody za konkurs tłumaczeniowy, w którym triumfowały dwie osoby z naszej szkoły - Martyna Orszulak oraz Przemysław Izbiński. Gratulujemy!

Cała uroczystość zmotywowała nas do nauki języków obcych, ukazując ich wielką moc oraz dała możliwość posłuchania języka francuskiego w najczystszej postaci.

Opracowała : Marlena Moskal

Zapraszamy również do odwiedzenia strony internetowej Instytutu Filologii Romańskiej i Translatoryki Wydziału Filologicznego by zapoznać się ze szczegółową  fotorelacją z powyższej imprezy.

Foto: Julia Sonik