Polukrowaliśmy nasze stosunki- polsko - ukraińskie PDF Drukuj Email
wtorek, 17 października 2017 09:10

W poniedziałek 16 października 2017 r.  odbyło się drugie spotkanie w naszym liceum, podczas którego nasi  goście zwiedzili naszą szkołę. Ukraińska grupa odwiedziła: pracownię chemiczną, pracownię biologiczną, pracownię humanistyczną, sale gimnastyczne, stołówkę, bibliotekę, sekretariat czy basen. Po zjedzonym lunchu, obie grupy udały się do Klubu im. J. Kiepury na debatę pt. „Relacje polsko- ukraińskie bez wzajemnych uprzedzeń i stereotypów. Przeciwdziałanie ksenofobii i mowie nienawiści”. W  debacie moderowanej przez naszego absolwenta Mateusza Olesińskiego ( obecnie  studenta filologii słowiańskiej ) oraz naszego nauczyciela mgr Grzegorz Szewczyka  wzięli również udział goście zaproszeni z zewnątrz między innymi studenci Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach pod opieką dr hab. prof   Jolanty Tambor. Uczestnicy debaty skupili się na zdefiniowaniu postaw takich jak ksenofob. Uczestnicy debaty w dialogu międzykulturowym przedyskutowali , jak należy budować dobre relacje polsko- ukraińskie, aby  być człowiekiem tolerancyjnym na odmienność kulturową, rasową, religijną.

Następnie cała grupa polsko- ukraińska wzięła udział w grze miejskiej zorganizowanej przez Sosnowiecką Młodzieżową Radę Miasta. Warto podkreślić, że w tym dniu udało nam się „polukrować” nasze stosunki polsko- ukraińskie: grupa polska zjadła pączki polukrowane w narodowe barwy Ukrainy, a grupa ukraińska zjadła pączki polukrowane w  narodowe barwy Polski.

W tym dniu nauczyliśmy się jak komunikować się obcokrajowcami by nie stwarzać sytuacji konfliktowych.

Aleksandra Chmiel, klasa II d