Menu

Dziennik lekcyjny

Brązowa szkola

Radio Po prostu

Stowarzyszenie Absolwentów

Citi PartOgólnopolski Projekt pt. „Lekcje z Zusem" PDF Drukuj Email
poniedziałek, 04 grudnia 2017 19:49

Kolejny już  raz uczniowie VI LO  przystąpili do autorskiego projektu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych – „Lekcje z ZUS”. Projekt realizowany jest w szkołach w całej Polsce pod patronatem Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej oraz przy współpracy z Ministerstwem Edukacji Narodowej.

Celem projektu jest wykształcenie u młodych ludzi świadomości w zakresie ubezpieczeń społecznych. Wiedza na ten temat bardzo przyda im się w dorosłym życiu i okaże się niezbędna, bo system powszechnego ubezpieczenia społecznego towarzyszy większości z nas przez cale życie. I mimo, że trudno sobie dziś wyobrazić funkcjonowanie na rynku pracy, czy rynku przedsiębiorstw bez elementarnej wiedzy o ubezpieczeniach społecznych, to jednak niestety, wiele osób tak właśnie funkcjonuje.

Podczas organizowanych lekcj , uczniowie klasy 1C dowiadywali się, jakie są podstawy obowiązującego dziś systemu ubezpieczeń społecznych, jakie są obowiązki uczestników tego systemu i jakie świadczenia przysługują ubezpieczonemu.

ZUS przygotował  lekcje o ubezpieczeniach społecznych: „Świadomy zawsze ubezpieczony”, „Płacisz i masz, czyli co Ci się należy, gdy płacisz składki”, „Emerytura – Twoja przyszłość w Twoich rękach”, „E-ZUS, czyli firma pod ręką”. Materiał lekcji zawiera zarówno wiadomości teoretyczne, jak i daje możliwość zdobycia umiejętności praktycznych, przydatnych na zmiennym rynku pracy, np. jak zgłosić się do ZUS w roli przedsiębiorcy, jak zgłosić czy rozliczyć składki za pomocą pierwszego kompleksowego e-urzędu w Polsce – Platformy Usług Elektronicznych ZUS.

Przewiduje się spotkania z ekspertami Zakładu Ubezpieczeń Społecznych celem uzupełnienia treści lekcyjnych warsztatami ze specjalistą. Docelowo, projekt prowadził uczestniczących w nim uczniów do udziału w Ogólnopolskiej  Olimpiadzie Wiedzy o ubezpieczeniach.

 

 

 

Joanna Szymik-Kurach