Menu

Dziennik lekcyjny

Brązowa szkola

Radio Po prostu

Stowarzyszenie Absolwentów

Citi Part

Licznik odwiedzin

Naszą witrynę przegląda teraz 125 gości 


Kulisy Tłumaczeń symultanicznych PDF Drukuj Email
czwartek, 21 maja 2015 12:23


W ramach współpracy naszego liceum z Wydziałem Filologicznym Uniwersytetu Śląskiego, możemy regularnie uczestniczyć w wielu ciekawych inicjatywach dydaktyczno-naukowych w/w uczelni.
Tym razem wspólnie z naszym opiekunem mgr Joanną Szymik-Kurach zostaliśmy zaproszeni jako jedyna sosnowiecka szkoła do udziału w symulacji konferencji „Wielojęzyczność w Unii Europejskiej” tłumaczonej symultanicznie, która odbyła się 11 majaw gmachu Rektoratu Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.
Wspólnie z kolegami z dwóch katowickich liceów oraz studentami Filologii Obcych zgłębialiśmy tajniki pracy tłumaczy kabinowych – symultanicznych języka francuskiego, włoskiego oraz angielskiego. Jest to oczywiście bardzo trudne zadanie, gdyż tłumaczenie przez zespół co najmniej dwuosobowy odbywa się równocześnie z wypowiedzią prelegenta przy użyciu odpowiedniego sprzętu. Studenci pomimo wielkiego stresu świetnie sobie poradzili. Mieli okazję sprawdzić się w roli tłumacza w zawodowych kabinach, w prawdziwej sali konferencyjnej z publicznością.
Podczas tego spotkania dowiedzieliśmy się jak ważne jest zdobywanie nowych doświadczeń podczas wyjazdów zagranicznych w ramach programu Erasmus, na czym polega kierunek języki stosowane na studiach, jakie są zalety wielojęzyczności, a także wielu ciekawostek dotyczących dialektów i różnorodności kulturowo-językowych niektórych regionów Francji i Włoch takich jak np. francusko-włoskojęzyczna Dolina Aosty w Alpach.
Zrozumieliśmy, że tłumacz symultaniczny musi przede wszystkim mieć odporność na stres i podzielność uwagi. W tym zawodzie liczy się także wysoka koncentracja, refleks i oczywiście dobra dykcja. Dlatego wiemy już, że praca tłumacza to ciekawy zawód i wielka przygoda. Trzeba jednak pamiętać, że wymaga bardzo dobrej znajomości języków, wielu lat pracy i przygotowań.Aleksandra Foltyn kl.2e

 

 

Pełna galeria z imprezy.

Symulacja konferencji - materiał video.

Poprawiony: piątek, 26 lutego 2016 14:43