Menu

Dziennik lekcyjny

Brązowa szkola

Radio Po prostu

Stowarzyszenie Absolwentów

Citi PartKolejna odsłona w cyklu Języków świata - Gruzja i język gruziński PDF Drukuj Email
czwartek, 30 listopada 2017 22:1729 listopada klasa IB (lingwistyczna) miała okazję uczestniczyć w kolejnych zajęciach z serii Języki świata.

Tym razem do  „Korczaka” zawitała reprezentantka Gruzji- Grantsa Kobakhidze z Tbilisi, doktorantka Katedry Międzynarodowych Studiów Polskich Uniwersytetu Śląskiego która przybliżyła geografię swojego kraju, opowiedziała o gruzińskiej- bogatej w mięsiwa i mającej swoje własne, rodzime pierogi- kuchni i ujawniła kilka zasad tego najstarszego języka na świecie- będących dla przeciętnego Polaka prawdziwą tajemnicą, można by nawet rzec- enigmą.

W ciągu tych 45 minut zdążyliśmy między innymi dowiedzieć się, że nazywanie taty w gruzińskiej rodzinie „mama” nie jest niczym nietypowym; że wbrew pozorom rodzajniki nie są niezbędne do funkcjonowania języka, oraz że Gruzini nie mają w zwyczaju określać swojego kraju mianem „Gruzji”, a „Sakartwelo”. A czy wiecie, że istnieje ponad 100 słów na określenie deszczu ?

Zajęcia i tym razem były bardzo interesujące i obfite w liczne ciekawostki. Bo w końcu ciekawie jest poznawać nie tylko nasz 'lokalny' świat, ale też spojrzeć, co dzieje się poza jego granicami.Zuzanna Nicgorska, kl. IB

 

Zapraszamy do naszej galerii: Kolejna odsłona w cyklu Języków świata - Gruzja i język gruziński