„Frankofoński” Korczak w Instytucie Języków Romańskich i Translatoryki Uniwersytetu Śląskiego PDF Drukuj Email
czwartek, 22 listopada 2012 22:34

20 listopada,  grupa uczniów naszej szkoły, uczących się języka francuskiego z klas 2e, 1a oraz 1b pod opieką nauczyciela  Joanny Szymik-Kurach oraz Pana Dyrektora Marka Wiewiórowskiego gościła w murach nowego budynku Wydziału Filologii Obcych Uniwersytetu Śląskiego przy ulicy Grota Roweckiego 5 . Nasi koledzy wzięli udział w imprezie  p.t. Dni Campus France w Polsce zorganizowanej przez Uniwesytet Śląski. Impreza   miała na celu zapoznać licealistów oraz  studentów filologii z ofertą studiów za granicą,  w szczególności we Francji. Uczniowie naszej szkoły mogli dowiedzieć się bezpośrednio od przedstawicieli instytucji odpowiedzialnych za współpracę polsko-francuską takich jak Ambasada Francji w Polsce czy  Institut Français, gdzie i jak starać się o wyjazd na studia oraz stypendia we Francji. W imprezie uczestniczył także dyrektor Alliance Française  w Katowicach Karl Zangerle, który przemówił do zgromadzonych w języku francuskim przybliżając działalność Alliance Française i zachęcając do nauki języka francuskiego. Na zaproszenie organizatorów przybyli także przedstawiciele firm francuskich  naszego regionu,  poszukujący młodych osób rożnych specjalności, w tym informatycznych ze znajomością języka francuskiego. Przedsiębiorcy zwrócili uwagę na dużą ilość firm francuskich na rynku polskim w tym w naszym regionie.

Nasi licealiści wzięli udział w konkursie podsumowującym wiedzę o programach i instytucjach polsko-francuskich zdobywając liczne nagrody. Niestety nagroda główna kurs języka francuskiego w Alliance Française dostała się  w ręce kolegi z bytomskiego liceum.

Impreza pokazała wyraźnie, że  znajomość języków obcych, w tym także języka francuskiego jest przepustką do kariery zawodowej.

Wojciech Łaba Uniwersytet Śląski

Poprawiony: piątek, 26 lutego 2016 14:47