Menu

Dziennik lekcyjny

Brązowa szkola

Radio Po prostu

Stowarzyszenie Absolwentów

Citi Part

Licznik odwiedzin

Naszą witrynę przegląda teraz 71 gości 


CitiPart - happening PDF Drukuj Email
wtorek, 24 listopada 2015 11:43

 

W dzisiejszym świecie solidarność jest wartością, o której z pewnością warto mówić. Warto również do niej zachęcać. Z tego powodu dnia 23 listopada 2015 roku na tak zwanej sosnowieckiej Patelni czyli Placu Stulecia, uczniowie Korczaka uczestniczący w projekcie CitiPart wraz z drużynami z liceów Plater i Staszica zorganizowali happening. Było to ich pierwsze lokalne działanie związane z tym projektem. Wspólnie ze swoim miastem starali się zachęcać mieszkańców do wspólnej „solidaryzacji”.

Wydarzenie dotyczyło tematów aktualnych, o których wie każdy człowiek. Niestety, nie każdy zdaje sobie sprawę z faktu, jak poważne są to problemy dla ludzi żyjących w najbliższym otoczeniu. Licealiści poprzez inicjowanie krótkich scenek, śpiewanie piosenek czy wygłaszanie haseł starali się przyciągnąć uwagę Sosnowiczan, wędrujących nieopodal miejsca, w którym się znajdowali. Solidaryzowano się między innymi z: samotnymi matkami, bezrobotnymi, bezdomnymi, górnikami, Hospicjum św. Tomasza, czy Ukraińcami.

Każdy solidarny przechodzień mógł włączyć się w akcję i pozostawić po sobie ślad. Na ścianie Centrum Informacji Miejskiej, które umożliwiło uczniom przygotowanie i przechowanie materiałów potrzebnych do performance’u, zawieszony został plakat z napisem „APEL SOLIDARNYCH”. To właśnie tam solidarni sosnowiczanie pozostawiali odciski palca, na znak, że popierają ideę współdziałania i wspierania potrzebujących.

Zaskakującym aspektem było spore zaangażowanie przechodniów w przedsięwzięcie. Wielu z nich zechciało opowiedzieć licealistom swoje historie i doświadczenia, związane z przedstawianymi przez nich problemami. To pomagało w udowodnieniu innym, że sprawy te nie są banalne i nie powinno się pozostawać obojętnymi w ich obliczu.

Kolejnym działaniem młodzieży, związanym z projektem CitiPart będzie debata dotycząca solidarności. Odbędzie się ona już w piątek, 27 listopada 2015 roku. Zapraszamy do naszej galerii: CitiPart - happening